İslam Konferansı’ndan Kudüs Uyarısı

İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu, İsrail’in sistemli olarak aldığı siyasi ve ekonomik kararlarla Kudüs şehrinin tarihi, kültürel ve kutsal dokusunu değiştirmeye, karakteristik kimliğini farklılaştırmaya çalıştığına dikkat çekti. İhsanoğlu, Kudüs halkının eğitim, sağlık, sosyal ve ekonomik gelişme ve altyapı konularında çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirtti. İhsanoğlu, Kudüs şehrinin ve onun Filistinli vatandaşlarının uygulanan politikalarla nüfusunun azaltılmaya çalışıldığını, Filistinlilerin yerleşimlerine el konulup İsraillilere tahsis edildiğini, birçok alanda ayrımcılığa tabi tutulduklarını, yaşam haklarının kısıtlandığını ifade etti.

İslam dünyasının Kudüs’e sahip çıkmasının önemini belirten Genel Sekreter, Filistin’e ve onun halklarına sahip çıkmanın bütün Müslümanların ortak ve vazgeçilemeyecek sorumluluğu olduğunu ve bütün bu yapılanlar karşısında asla sessiz kalınamayacağını dile getirdi. İhsanoğlu, bu konuda fertler, kurum ve kuruluşlar, hükümet ve parlamentoların yanı sıra ve özel sektöre de büyük görevler ve önemli sorumluluklar düştüğünü belirterek Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs ile ilgili olarak herkesin elinden gelen desteği vermesi gerektiğini belirtti.

İKT’nin temel kuruluş gerekçesinin Filistinlilerin haklı davasına dayandığı ifade eden Genel Sekreter İhsanoğlu, konunun İKT’nin temel öncelikleri arasında yer aldığını belirtti.